Nakon AFET-a, rezolucija će se usvajati u Evropskom parlamentu. Kada je riječ o daljem napretku BiH, koja je nedavno dobila kandidatski status u EU, u rezoluciji su simptomatična dva detalja.
Jedan je da se od Evropske komisije kao i Evropskog servisa spoljne aktivnosti (EEAS) traži da u daljoj fazu integracijskog procesa BiH provodi po principu „stroge uslovljenosti“.
U prevodu to znači da EU, kada je riječ o napredovanju BiH ka članstvu, više neće progledati kroz prste, kao što je to uradila odlukom o dodjeli kandidacijskog statusa (doduše uslovljenoj novim geopolitičkim okolnostima), već će utvrđivati da li je BiH uradila konkretne obaveze na tom putu.
“Narodi Bosne i Hercegovine je uvijek iznova pokazao svoj izbor za evropsku budućnost njihove države. Dodeljivanje statusa kandidata je jasno priznanje njihovog neprekidnog rada na transformaciji zemlje. To je i poziv za buđenje političkog vodstva zemlje, koje se mora odmaknuti od vlastitih interesa i početi raditi za dobrobit svih građana Bosne i Hercegovine, konačno isporučujući prijeko potrebno reforme“ – navodi se u obrazloženju.
U rezoluciji se osuđuje „zapaljiva retorika i secesionistička politika rukovodstvo Republike Srpske (RS), koja se stalno ponovlja, uključujući i obilježavanje tzv. Dana RS“; te naglašava da takve akcije destabiliziraju BiH, te potkopavaju Dejtonski mirovni sporazum, te su u suprotnosti s EU perspektivom BiH i samim time ugrožavaju pristup EU fondovima.
Takođe, rezolucijom se ponavlja poziv evropskih institucija na ciljane sankcije „protiv destabilizirajućih aktera u BiH“.
Jadran Sarajevo© 2022. All rights reserved. Made By
Adria Management Services