„Koliko treba toliko kupujem još uvijek imam dovoljno. Pa gorivo, to je gorivo od kupovine te. Mislim da je takva situacija u svijetu pa mora biti i kod nas. I onda mladi malo vole poljoprivredu, slabo vole a o toga se živi. Stvarno ne pratim, nemam pojma, vjerujte mi“, rekli su građani.
Rast cijena pomno prate u udruženjima potrošača. Ima, kažu, trgovaca koji i dalje zloupotrebljavaju svjetsku krizu. Dodaju da problem stvaraju i građani, koji prave zalihe.
„Svjedoci smo da se ovih dana priča o ovom poskupljenju mlijeka u Srbiji I da će biti nestašica. Mislim da smo preuranjeno ušli u tu priču. Mislim da smo preuranjeno ušli u ovu priču i da smo preuranjeno počeli praviti zalihe ili tu neku vještačku krizu iz koje proizilazi da će svi podizati cijene mlijeka i mliječnih proizvoda“, rekao je rekao je Murisa Marić iz Udruženja za zaštitu potrošača „Don“.
Kontrolu tržišta komplikuju i BH procedure. I dok druge države pronalaze bilo kakva rješenja, u BiH ih nema ni na vidiku.
„I zbog složenosti BH sistema vidimo da nemamo ni smanjenje akciza na gorivo ni uvedene diferencijalne stope PDV-a za koju je ako se ne varam i rečeno da će i biti primjenjena. Ali opet kažem, zbog samog sistema u kojem se nalazimo ona do danas još nije zaživjela“, rekao je Dušan Srdić, iz Udruženje za zaštitu potrošača „Reakcija“.
U Republici Srpskoj, tvrde nadležni, nama razloga za paniku. Tržište je, kažu, stabilno.
„Kako je krenula korona i kriza u Ukrajini prvo pitanje koje se postavljalo u narodu je da li će biti dovoljno hrane. Poljoprivreda je u posljednjem periodu došla u zenit interesovanja. Mi zaista ne trebamo da brinemo, naša poljoprivreda je stabilna uz sve poteškoće u protekle tri godine“, rekao je Goran Bursać, pomoćnik ministra poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS.
Što se nesavjesnih trgovaca tiče, u proteklih pola godine, kažnjeni su sa više od 400.000 maraka. Uglavnom zbog podizanja marži.
Jadran Sarajevo© 2022. All rights reserved. Made By
Adria Management Services