Vašington je uveo embargo na oružje za cijeli Kipar 1987. u nadi da će ohrabriti ponovo ujedinjenje ostrva podijeljenog od invazije turske vojske 1974, kao reakcija na državni udar nacionalista kiparskih Grka koji su željeli da pripoje ostrvo Grčkoj.
SAD su tako željele da spriječe trku u naoružanju i ohrabre mirni dogovor između grčke većine i turske manjine.
Državni sekretar SAD Entoni Blinken juče je Kipru, zemlji članici EU, ukinuo trgovinske restrikcije vezane za oružje, rekao je portparol Stejt departmenta Ned Prajs.
„Radi se o istorijskoj odluci koja odražava razvoj strateških odnosa između dvije zemlje uključujući u oblasti bezbjednosti”, objavio je danas kiparski predsednik Anastasijades na svom Tviter nalogu, prenijela je Beta.
Američki zvaničnici bili su zabrinuti da bi embargo mogao da približi Kipar Rusiji pošto je Nikozija 2015. sa Moskvom potpisala sporazum kojim se dozvoljava ruskoj mornarici da koristi njene luke.
Američki Kongres je 2019. izglasao djelimično ukidanje embarga na oružje kojim se dozvoljava izvoz neubojite vojne opreme.
Pošto je potpuno ukinut embargo, Kipar treba da nastavi saradnju sa Vašingtonom i sa odbijanjem pristupa ruskim vojnim brodovima njegovim lukama za snabdijevanje i održavanje, dodao je Prajs.
EU je zatvorila evropske luke za ruske brodove u okviru sankcija uvedenih Moskvi zbog njene invazije na Ukrajinu.
Jadran Sarajevo© 2022. All rights reserved. Made By
Adria Management Services